ביקורו של הקונקורד השלישי

לקראת הגעתו של הקומיקאי טוד בארי לשתי הופעות בישראל

פורסם ביום חמישי, 21 במאי 2015

אחד הדברים הנהדרים שהסדרה "פלייט אוף דה קונקורדס" ידעה לעשות היה לשלב בתוכה קומיקאים אורחים. לכאורה מדובר היה במופע סולו של ברט מקנזי וג'מיין קלמנט (וריס דארבי כמובן שגנב את ההצגה כמנהלם הכושל) אבל בפועל כל פרק היה הרפתקה מטורפת (לא במובן המוגזם של מילת תיאור שאיבדה ממשמעותה, באמת מטורפת) הרבה בזכות הדמויות שהקיפו אותם. דור שלם של קומיקאים צעירים שהיום מאכלס את השורה הראשונה בארצות הברית קיבל במה בסדרה: קריסטין וויג, ששיחקה את ברהברה (לא ברברה), חובבת הכלבים ושוברת הלבבות שעושה כיום חיל בקולנוע; עזיז אנסרי, מוכר הפירות הקסנופובי שהפך לכוכב ב"מחלקת גנים ונוף"; יוג'ין מירמן, בעל הבית התימהוני שפורח היום בקולו של ג'ין ב"בובס בורגרס"; וויל פורטה, ה"שחקן הסמי-מקצועי", שכיכב בתפקיד דרמטי נהדר ב"נברסקה" והיום מוביל סדרה מומלצת משלו "האיש האחרון בכדור הארץ"; וכמובן קריסטין שאל, הלא היא מל, שמככבת גם ב"בובס בורגרס" וגם ב"האיש האחרון בכדור הארץ", ומתי כבר תקבל סדרה משלה?

ויש את גיבור הפוסט שלנו, טוד בארי, בו אנו נתקלים בפרק הסיום של העונה הראשונה בתור טוד, נגן הבונגו, שמצורף על ידי מוריי ללהקה ובמהלך עניינים מופרך בסופו של דבר מדיח ממנה את ברט וג'מיין (וכובש את העולם עם הלהיט Doggy Bounce, אבל לא ניכנס לזה). בארי נותן שם תפקיד ענק דווקא בזכות המינימליזם שבו. הוא לא מדבר הרבה, לא אומר שום דבר מצחיק ורוב הזמן לא ממש ברור אם הוא אידיוט אמיתי (ובעצם אפשר להגיד את זה על רוב הדמויות בסדרה). דבר דומה אפשר לומר גם על דמותו של בארי בסדרה "לואי". שם הבלבול גדול יותר כי בארי, במיטב המסורת של הסדרה, משחק את עצמו לכאורה.

כמו רבים אחרים ודאי, לואי סי.קיי היה אחראי להכרות היותר מעמיקה שלי עם בארי. לואי פורץ דרך לא רק מבחינה טלוויזיונית אלא גם בתקשורת הבלתי אמצעית שיצר עם הקהל. כזו שמאפשרת לו לשלוח מיילים ברשימת התפוצה למיליונים של אנשים, להתנסח באופן אישי אותנטי (לכאורה מובן מאליו אבל בעידן של יחצנים, ממש לא) ובעיקר לגרום לנו לתת בו אמון. כזה שאומר: "העליתי מופע סטנד אפ חדש וכל אחד יכול להוריד אותו ישירות בחמישה דולרים בלבד" – ואנחנו קונים. או כזה שמפנה זרקור אל חבר סטנדאפיסט שיצר מופע דומה, ואם לואי ממליץ – אנחנו מקשיבים.

באופן אישי, על אף שאני בדרך כלל נהנה מסטנד אפ אמריקאי, אני לא משקיע אנרגיות בלחפש אותו בעצמי. לכן אני זקוק לסוכני תיווך כמו הקונקורדס או לואי שיכירו לי וימליצו לי על קומיקאים חדשים. וכך היה במרץ שנה שעברה כשלואי סיפר על סרט סטנד אפ חדש של טוד בארי שנקרא "קראוד וורק טור". זו בעצם היתה הפעם הראשונה שיכולתי להכיר את בארי בזכות עצמו ולא בזכות התפקידים (הסתומים) שגילם, ובהחלט הסתקרנתי.

ההבטחה היתה גדולה: סיבוב הופעות שלא נשען על בדיחות שנכתבו מראש אלא אך ורק על עבודת קהל. לכאורה מתכון למבוכה מחד גיסא – איש לא יכול להבטיח שהאינטראקציה תהיה מעניינת, או הומור נמוך מאידך גיסא – מי שאי פעם ראה מופע סטנד אפ בארץ מכיר את הסגנון, בשנות התשעים היה ידוע שאסור לשבת בשורות הראשונות אצל נאור ציון או שלום אסייג מחשש שהם יצחקו עליך או ישפילו אותך. אבל אצל בארי זה ממש לא המצב. הוא מדבר ומתעניין בקהל שלו, מצליח לזהות ולהדגיש רגעים בעלי פוטנציאל קומי, אבל כמעט אף פעם לא יורד נמוך. התוצאה דומה לשיחת סלון עם אדם מאוד מצחיק. זה כנראה סוד הקסם של בארי והסיבה שהוא קומיקאי שאהוב על קומיקאים. זה לא תמיד עובר מהתפקידים שהוא מגלם אבל הוא כנראה אדם שמאוד מצחיק להיות בסביבתו.

ולנו, כקהל, אין הרבה הזדמנויות להיות בסביבת אנשים כאלה, לכן אנו מסתפקים בספיישלים מוקלטים או מקווים שכישרון כזה יצוץ בסביבתנו. לכן הפתעתי היתה רבה כשגיליתי שבארי מגיע לישראל. פספסתי את ההודעות לעיתונות וגיליתי את זה דרך הפייסבוק מה שהגביר את הפתעתי וגרם לי לשלוח לחברים לינקים עם נוסחים כמו "ידעת מזה?!?". בתחילת יוני יגיע בארי כאורח ראשון בסדרת מופעים בשם Funny People Series שתעלה בזאפה. בקיץ שבו הופעות מוזיקה עכשוויות ומעניינות הפכו לעניין שבשגרה בהחלט מעניינת היוזמה להיכנס לטריטוריה הלא ממש כבושה של הופעות סטנד אפ בינלאומיות, ואם הוא הראשון בסדרה זו בהחלט הצהרת כוונות מבטיחה לעתיד (אם המפיקים קוראים את זה, בראש הרשימה יש עוד כמה שמות שנשמח לראות כאן בארץ).

מהפרסומים לא ברור אם המופע שלו יתבסס על חומרים כתובים או על עבודת קהל ולכן נניח שמדובר כנראה בשילוב בין השניים. צפייה בקטעי סטנד אפ שלו ביוטיוב מגלה חומרים מצחיקים מכאן ומכאן. דבר אחד כן אפשר לקבוע: אם באמת מדובר בקומיקאי שמצטיין בשיחות סלון, זה בהחלט משמח שהפעם הסלון הוא שלנו.

טוד בארי יופיע ב-3-4.6 בזאפה תל אביב והרצליה (בהתאמה)

ToddBarry_715x353_051420130600

כתיבת תגובה