עשרת הסרטים הטובים ביותר של וויל פארל

מסטיב בוטאבי ועד רון בורגונדי

פורסם ביום ראשון, 09 במרץ 2014

אני מחשיב את עצמי כמעריץ של וויל פארל כבר כמעט עשר שנים. ידעתי שאני מעוניין להקדיש לו פוסט בבלוג, וידעתי שהסרט החדש "חדשות בהפרעה" (אנקורמן 2), שמציג עכשיו בקולנוע, מספק לי הזדמנות טובה. במקום לכתוב ביקורת ספציפית על הסרט, החלטתי לייצר רשימה כללית יותר, ולדרג את עשרת הסרטים הטובים ביותר שלו. למצעד הזה שלוש מטרות:
1. להיזכר ולהזכיר את הרגעים הגדולים של אחד האנשים הכי מצחיקים בעולם.
2. לחשוף צופים מזדמנים לסרטים נוספים ולהמליץ על הטובים מביניהם.
3. לריב עם מעריצי פארל אחרים שמסתייגים מבחירותיי (אם מדובר בכם, אתם מוזמנים לגלול במהירות ולגשת ישר לתגובות).

10. The Landlord – 2007
בימוי: דרו אנציז ואדם מקיי
תסריט: וויל פארל ואדם מקיי
הכותרת של הפוסט רומזת על עשרת הסרטים הכי טובים של וויל פארל, ובאמת התלבטתי עם איזה סרט לפתוח את הרשימה. שני סרטים התמודדו על המקום ועם שניהם לא הרגשתי שלם. "מעבר לכל דמיון" (2006) הוא לא סרט רע, אבל בתור הניסיון הדרמטי הראשון שלו הוא גם לא כל כך טוב, ובטח לא משקף את התמונה שהפוסט הזה מתיימר להציג. הסרט השני הוא "אלף" (2003), כנראה הסרט המצליח ביותר של פארל בגרסתו הכל-משפחתית (שמשום מה אפילו הוצג בארץ). זהו סרט חמוד אבל כזה שתכלס, אם אתם לא חוגגים כריסמס עם הילדים אין לכם סיבה אמיתית לראות.

אז החלטתי לכופף את החוקים. סרט בימינו זו בכל מקרה הגדרה גמישה. לכן במקום העשירי משובץ סרטון ביתי של כשתי דקות שהפיקו פארל ואדם מקיי עבור אתר האינטרנט שפתחו funny or die. פארל כמובן מצחיק, אבל מי שגונבת את ההצגה זו בתו של מקיי, פרל, אותה תוכלו למצוא גם בסרטון ההמשך (והאחרון בקריירת המשחק שלה), Good Cop Baby Cop. במונחים של רשת, מדובר במיתולוגיה.

9. החבר'ה האחרים  -2010
במאי: אדם מקיי
תסריט: אדם מקיי וכריס הנצ'י

וויל פארל ומארק וולברג מגלמים צמד בלשים לוזרים במשטרת ניו יורק שמקבלים הזדמנות להוכיח את עצמם. עכשיו שימו לב לקרדיטים של הבמאי והתסריט. הקסם קורה כאשר מתקיימים הגורמים הבאים: אדם מקיי חתום על הבימוי ומקיי ופארל חתומים יחד על התסריט. בסרט הזה מתקיימים רק 2/3, מה שאולי מעיד על מיקומו הנמוך ברשימה. הסרט אמור היה להיות פסגת היצירה של פארל ומקיי (לפחות עד אנקורמן 2), ומבחינה מסחרית אכן זכה להצלחה גדולה (בארה"ב. הסרט לא הופץ בישראל). אבל מבחינה אמנותית? אכזבה. למרות כמה רעיונות טובים ואקשן לא רע (זה הסרט עם התקציב היקר ביותר שהשניים הפיקו), הסרט נעדר את האיכויות הקאלטיות שיש לסרטים אחרים ברשימה. או במילים אחרות: לא צחקתי מספיק ולא רציתי לצפות בו שוב. פארל זקוק לשחקני חיזוק כדי להצטיין ותכלס, וולברג הוא כנראה השותף הכי פחות מוצלח שהיה לו (וזה כולל כמובן את פרל). למרות שאין לי שום דבר נגדו בדרך כלל, את כישלון הסרט הזה אני לגמרי תולה בו.

8. הקמפיין  -2012
במאי: ג'יי רואץ'
תסריט: כריס הנצ'י ושון הארוול
וויל פארל מגלם חבר קונגרס זחוח מצפון קרולינה שמתמודד בבחירות נגד מועמד, איך לומר, מעט נאיבי, בגילומו של זאק גליפניאקיס. למרות שיש בסרט לא מעט בדיחות מטופשות להפליא (וזו מחמאה), בבסיסו מדובר בסאטירה פוליטית ותקשורתית די מושחזת. הסרט בהחלט יכול לזכות בתואר הקומדיה הכי אינטליגנטית של פארל, ואל תתנו לסצנה בה פארל נותן אגרוף לתינוקת להטעות אתכם (זו פארודיה מושלמת על פוליטיקאים מנשקי תינוקות). אזכרתי את חשיבותו של שחקן החיזוק, וכאן אנו נתקלים בבן זוג מושלם. גאליפאנקיס, קומיקאי שאליו באופן אישי אף פעם לא התחברתי, כובש, נוגע ללב ונותן כאן תצוגה קומית מרשימה.

7.Blades of Glory  – 2007 (סלחו לי אבל אני לא מסוגל לכתוב את התרגום המקורי)
במאי: וויל ספק וג'וש גורדון
תסריט: דייב קוקס, ג'ף קוקס, ג'ון אלטשולר ודייב קרינסקי
בחצי השני של העשור הקודם, אחרי שגילם בהצלחה מגיש חדשות ונהג מרוצים, פארל הפך לשחקן מבוקש בקומדיות שביקשו להציב אותו בשלל עמדות ותפקידים מופרכים יותר או פחות. במקרה הזה לא מדובר בסרט מדהים, אבל הוא זוכה למקומו בזכות סיפור המסגרת שאפשר לפארל להיכנס לנעליו החדות של מחליק אמנותי מקצועי על הקרח בשם צ'אז מייקל מייקלס. כל בדיחה בינונית הופכת לטובה יותר כשרואים את פארל רוקד בהחלקה אמנותית. וכשהוא עושה את זה בזוג עם ג'ון הדר, אז החגיגה כפולה. וכשהנבלים בסיפור הם זוג מחליקים המשוחקים על ידי וויל ארנט ואיימי פוהלר? אתם כבר מבינים לאן אני חותר. לא סרט חובה, אבל לא אסון כמו "סמי-פרו" (בו פארל מגלם מאמן כדורסל).

6. זולנדר  – 2001
במאי: בן סטילר
תסריט: בן סטילר ודריק סאת'ר
אמנם הפוסט הזה מוקדש לסרטים אותם הוביל וויל פארל בתפקיד הראשי, אבל אי אפשר להתעלם מהגאונות שהכניס לסרט "זולנדר" בתפקיד מעצב העל המרושע מוגאטו. זו אחת הדמויות הטובות ביותר שגילם אי פעם. נכון, בסרט הזה התהילה מגיעה לבן סטילר ואוון ווילסון, אבל אם אני צריך לקחת מהסרט (או מכל הרשימה הזו) משפט אחד בלבד זה יהיה כנראה: That Hansel. He's so hot right now

5. אנקורמן 2 (AKA חדשות בהפרעה) – 2013 
במאי: אדם מקיי
תסריט: וויל פארל ואדם מקיי
במצעד שאתם קוראים, רון בורגונדי קיבל שריון במקום מאוד גבוה. ההחלטה איזה משני הסרטים שלו יקבל את השריון לא היתה קלה. אנקורמן 2 הוא הסרט החדש ביותר ברשימה, ואחד הבודדים שזכה להפצה רשמית בישראל. ככזה, יכול להיות שחלקכם, שאינם מעריצי וויל פארל, נתקלתם בו בשלטי חוצות או בביקורות מעורבות. אולי אפילו הלכתם לקולנוע. זה המקום להבהיר: וויל פארל הוא קומיקאי ענק, אבל אם אתם לא מורגלים בהומור שלו, יכול להיות שתביטו בסרט בתימהון. מעריצים ותיקים, שכבר ראו את סרטיו, ידעו בדיוק מה הם הולכים לקבל. כנציג המעריצים (מטעם עצמי כמובן) אני מצהיר: זה סרט מצוין.

את הכבוד במצעד בסופו של דבר בחרתי לשמור לסרט הראשון, אבל השני לא פחות טוב. בודאי הוסיפה העובדה שבניגוד לרוב הסרטים האחרים ראיתי אותו בקולנוע (ובטח שעובדת לטובתו העובדה שראיתי אותו בשבוע שעבר). לא הכל בו מושלם, לא כל העלילה חלקה וישנן כמה סצנות שלא ממש עובדות, אבל בינן שוכנות סצנות לא פחות ממושלמות. מבין כל הדמויות של פארל, בורגונדי הוא זה שהכי הגיוני שיתקמבק. ומבין כל שחקני המשנה שהקיפו אותו במהלך השנים, לפול ראד, דייב קוצ'נר וסטיב קארל הכי התגעגענו. המקרה של קארל משמח במיוחד כי בניגוד לסרט הראשון, כאן כל משפט שיוצא לו מהפה בתפקיד בריק הוא לא פחות מזהב. בגלל הטריות של הסרט, הוא בקלות יכול היה לטפס לראש הרשימה, אבל דווקא בגללה החלטתי למקם אותו במקום החמישי הסולידי. אם הוא יהפוך לקאלט אהוב, ולכזה שאשמח לצפות בו שוב ושוב כמו הסרטים הבאים ברשימה, רק הזמן יגיד.

4. לילה ברוקסברי  – 1998 
במאי: ג'ון פורטנברי
תסריט: סטיב קורן, וויל פארל וכריס קאטאן
שש שנים לפני שפארל מצא את השפה המקורית שלו כיוצר יחד עם אדם מקיי, ועשור לפני שפארל וג'ון סי ריילי גילמו בעצמם שני גברים מבוגרים שסירבו להתבגר, כיכב פארל בקומדיה הזו, שהיא למעשה מערכון שנמרח על פני 80 דקות. ובאמת, אני מוריד את הכובע בפני הצוות שחשב לקחת את אחד הגגים הפשוטים (אך גאוניים וקאלטים) של סאטרדיי נייט לייב; גג חסר תוכן וטקסט במהותו; ולבנות סביבו סרט באורך מלא.

הרי אם ראיתם שתי דקות ביוטיוב של פארל וכריס קאטאן רוקדים לצלילי להיטו הנצחי של האדאווי, הבנתם את הפרנציפ. לבנות סביבם סרט? בשביל זה צריך להיות או אידיוט או גאון. הביקורות בזמן אמת קראו להם אידיוטים אבל במרחק של 15 שנה ברור שמדובר בגאונים (ובכל מקרה ברשימה הזו אידיוטי=גאון). אם המערכון שימח אתכם, אתם תתענגו על הסרט המלא. הומאז' לאנשים שלא רוצים להתבגר, שירי יורוטראש מהניינטיז ועולם בו בליינים שלא עברו סלקציה יכולים להרגיש מגניבים לא פחות בזכות מועדונים שנפתחו להם בזמן שהם מחכים בתור.

3. לילות טלדגה  – 2006
במאי: אדם מקיי
תסריט: וויל פארל ואדם מקיי
באנקורמן הראשון נחשפנו לכוחו של פארל בתפקיד הראשי כשהוא מגובה באנסמבל מוצלח של קומיקאים. בסרט הבא של פארל ומקיי, אל נעלי האנסמבל (שש אם לדייק) נכנס בהצטיינות ג'ון סי ריילי, עד אותו רגע שחקן מוכר בזכות שורה של תפקידי משנה דרמטיים, ומאותו רגע קומיקאי ענק והעזר כנגדו המושלם ("שייק אנד בייק"). אם הפוסט שאתם קוראים לא היה מוקדש לפארל, בקלות היה נכנס לעשירייה גם הסרט Walk Hard (2007), פארודיה על ביוגרפיות מוזיקליות בכיכובו של ריילי בתפקיד הראשי.

ריקי בובי (פארל), הוא אלוף מרוצי נאסקאר. קאל נאוטון ג'וניור (ריילי) הוא שותפו לנבחרת שנועד להיות תמיד במקום השני. ה"איש הרע" הוא סשה בארון כהן שגם נותן תצוגת משחק מבריקה. בשלב זה של המצעד, כמו במרוץ הנאסקאר, התחרות בן הסרטים נהיית קשה וצמודה. לילות טלדגה מפספס את המקום הראשון בנקודות, אבל אתם יודעים, "אם אתה לא ראשון אתה אחרון".

2. אנקורמן (AKA והרי החדשות)  – 2004
במאי: אדם מקיי
תסריט: וויל פארל ואדם מקיי
"היתה תקופה, לפני שהיו כבלים. בה מגיש החדשות משל בכל. כשאנשים האמינו לכל מה שנאמר בטלוויזיה. היה זה עידן בו רק לגברים היה מותר לקרוא את החדשות. ובסן דייגו, מגיש חדשות אחד היה יותר גבר מאחרים. שמו היה רון בורגונדי. הוא היה אל שהילך בין בני תמותה. היה לו קול שיכול היה לגרום לגרגרן לגרגר וחליפות כה מדוגמות שהן גרמו לסינטרה להראות כמו קבצן. במילים אחרות, רון בורגונדי היה הביצים".

כאמור, התלבטתי בין הראשון לשני אבל בסוף החלטתי לתת כבוד לוותק. כשנתקלתי בסרט בפעם הראשונה, בשידור אקראי ביס, חיי השתנו. בזכותו גיליתי והתאהבתי בהומור של פארל. אם אתם קוראים מזדמנים או צעירים, זה הסרט שבו כדאי לכם להתחיל. הסלקטור שיקבע אם כדאי לכם להמשיך לסרטים אחרים ברשימה, או שאולי עדיף לכם לוותר ולחזור לקומדיות של סת' רוגן.

1. אחים חורגים – 2008
במאי: אדם מקיי
תסריט: וויל פארל ואדם מקיי

ברוב הסרטים הקודמים פארל נכנס לתפקיד כלשהו. פוליטיקאי, נהג מרוצים, מגיש חדשות, שוטר, מחליק על הקרח. ההישג הגדול של הסרט "אחים חורגים", זו העובדה שפארל ומקיי אפילו לא טרחו למצוא תירוץ או סיפור מסגרת כדי לאפשר לפארל להיות מי שהוא: טמבל בן 40. מוקסמים מהכימיה האדירה שהיתה לו עם ג'ון סי ריילי ב"לילות טלדגה", פארל ומקיי כתבו תסריט שאפשר להם להביא אל המסך את גחמותיהם הילדותיות כפי שהם. נכון, גם רון בורגונדי וריקי בובי היו גברים ילדותיים, אבל בעוד שהילדותיות שיחקה שם כסאבטקסט להיותם גברים מצליחים ומושחתים, הרי שכאן הילדותיות היא הטקסט עצמו: דייל וברנאן הם שום דבר מלבד גברים ילדותיים. והעלילה? קיימת, אבל מה זה משנה? לאורך שעה וחצי השניים מתפרעים ונותנים דרור ליצרים הכי אינפנטיליים שלהם, לרבות סצנת סיום משובחת בה הם פשוט מרביצים לילדים קטנים. ב"קמפיין", האגרוף לתינוקת יכול להיחשב לסאטירה, אבל כאן לא. הם פשוט מרביצים לילדים. ללא סאבטקסט ובלי שום ערך מוסף. כי זה מוחצן. כי זה אידיוטי. כי לא עשו את זה בעבר. כי זה מתבקש. כי זה כיף.

זו יצירה לא יומרנית, כזו שמי שלא אוהב את פועלו ישנא אותו כנראה יותר מכל סרט אחר, אבל מי שכן – חייב להודות שיותר טוב מזה, כנראה לא נוכל לקבל. אם תרצו: הסרט מציג תמצית מזוקקת של החלקיק הוויל פארלי, ולכן אני בוחר בסרט הזה כטוב ביותר שלו.

נצפו אך לא נכנסו לדירוג, בסדר יורד:
"מעבר לכל דמיון", "אלף", "אולד סקול", "Everything Must Go", "Casa de mi Padre", "סמי פרו"

פספסתי משהו? שכחתי סרט? טעיתי בגדול? אשמח לקרוא בתגובות

מסכימים עם הבחירות? שתפו את הפוסט

 

 

6 תגובות על “עשרת הסרטים הטובים ביותר של וויל פארל”

 1. מאת גיל:

  הקטע באולד סקול עם חץ ההרדמה והבריכה מנצח הכל

 2. אני לא מעריץ ענק של פארל, אבל תמיד חיבבתי את התפקידון שלו ב"ג'יי אנד סיילנט בוב"
  http://youtu.be/2dP4VkwWfIc

 3. מאת The D Factor:

  אנקורמן הראשון (בלבד) ו"הקמפיין" היו אחלה פאן שבעולם.
  מלבד זאת, האיש רחוק מלהבריק, מאז ולעולם.

  סת' רוגאן, ככותב וכוכב (הראשון יותר) הוא הבשורה הקומית בשבילי באמריקה,
  וגם- סדרות כמו פילדלפיה זורחת, לואי (מלבד העונה האחרונה) והמשרד האמריקאית, "בובס סיגראס" גם מהמעט שראיתי.

 4. מאת מגדלור:

  לוויל פארל יש סרטים טובים? זה דיי חדש עבורי.

כתיבת תגובה