מכתב לג'סי פינקמן

לקראת הפרקים האחרונים של "שובר שורות"

פורסם ביום רביעי, 07 באוגוסט 2013

יו ג'סי. ביץ'. אל תיתן לכתבות הפרומו ולפרסומות עם התמונות הגדולות והמפחידות של מיסטר ווייט להטעות אותך. מי שצריך לדעת יודע. הכוכב האמיתי של ברייקינג באד זה אתה. כולם מדברים כל הזמן על התהליך שהפך וולטר מאדם מהישוב לפושע מסוכן. אבל לא פחות ממנו, גם אתה עברת תהליך. כמעט הפוך, והרבה יותר מרגש. מפושע קטן וחסר זהירות שלא יודע הרבה על החיים הפכת לבן אדם. יותר בן אדם ממה שוולטר אי פעם היה. הרי הוא בסך הכל היה טיפוס פחדן שחשש להתעמת עם החיים. ברגע שנפרץ הסכר יצא גיהינום. לעומתו, אתה הסתכלת לגיהינום בעיניים ובחרת בחיים.

והדברים שראית. כבר כשג'יין מתה ידענו שמה שהיה לא יהיה. אהבת אותה. נכון, היא עשתה לך רע. גם אין ספק שהסמים שיחקו תפקיד לא קטן. אבל היא אהבה אותך. זה וולטר שלא יכול היה להתמודד עם זה. וכמה כאב לקחת על עצמך. כאב לנו לראות. אילו רק היית יודע… את הנטל הלא מוצדק שנשאת על כתפיך גם אנחנו נשאנו איתך. ומה עם גייל בטיקר? האקדח שכיוונת לפניו כוון גם אל פנינו. אבל איזו ברירה היתה לך, יו? יש שרוצחים בדם קר ויש שהורגים להגנה עצמית. גם כשירית בגייל לא הפכת לרוצח. אם כבר, זה רק הוציא ממך את האנושיות. גם אם שקעת לדיכאון או נפגע לך שיקול הדעת, הרי שזה תמיד קרה בעקבות אובדן של אדם קרוב. ג'יין היפה, קומבו החבר, אחיה הקטן של אנדראה. כל כך הרבה צער בכל כך מעט עונות.

jess

צריך לומר את האמת, וולטר היתל בך. מהרגע הראשון אגב. אל תחשוב ששכחנו שהשותפות שלכם התחילה כשהוא סחט אותך. "או שנבשל יחד או שאני מסגיר אותך למשטרה". בפרק הראשון! אדם מהישוב עלק. הרי אם זה היה תלוי בך לא היית מתעסק לרגע עם המטורף הזה. וכן, אנחנו לא שוכחים שאתה היית הראשון שזיהה שהבנאדם על סף חירפון. לאשתו זה לקח שתי עונות. אם לא היית פוגש אותו סביר להניח שהיית נשאר נער נאיבי, פושע קטן. לא היית קופץ מעל הפופיק כמו שוולטר התעקש. אבל גם לא היית הופך לגבר שהפכת להיות. כמו שאומרים, כל עכבה לטובה. ואם נהרגו כמה אנשים בעכבה הזאת זה על וולטר, לא עליך.

ומילא אם הוא היה מעריך את מה שעשית עבורו. האיש העילאי והמתנשא הזה לא שכח אף פעם להזכיר לך שאתה נחות ממנו. כאילו שהוא אף פעם לא גמר את המצבר באוטו. אבל על ההברקות שלך? הוא ידע להגיד תודה? הרי שוד הרכבת היה רעיון שלך, והשטות עם המגנט… זה היה מופרך אבל זה עבד, יו! ואם וולטר רק היה יודע איך הגנת עליו כשגאס רצה להיפטר ממנו. שלא לדבר על כך שבאמת יצאת גיבור במקסיקו כשהצלת את גאס ומייק. אגב מייק, זיכרון צדיק לברכה. הוא באמת קלט אותך. הוא זיהה בך את הנשמה שהיתה גם לו. נשמה שלוולטר לעולם לא תהיה. ידעת שיוצר הסדרה וינס גיליגן תכנן להרוג אותך בסוף העונה הראשונה? אבל הוא זיהה בך פוטנציאל, כבר בפרק השני לדבריו. ולא אכזבת.

נכון, נאלצת לעשות ויתורים. ג'יין אמנם נלקחה ממך, אבל את מערכת היחסים עם אנדראה הרווחת ביושר וויתרת עליה באצילות. וולטר הדו פרצופי אפילו לא היה מוכן שילדיו ישנו בבית אחר, אבל אותך הוא רצה נקי ממחויבויות. ואתה עשית כדברו. כי אתה נאמן. והעובדה שאתה מלא אהבה, אבל בחרת למנוע אותה מאנדראה ובנה ברוק, הופכת אותך ללא פחות מקדוש מעונה. כבר הוכחת שאתה אוהב ילדים עוד בסצנה עם הנרקומנים בעונה השנייה (שלא יכולת להרוג, כי כאמור, רוצח אתה לא). בהמשך, המעורבות שלך והאומץ להתעמת עם גאס רק בשביל למנוע העסקת ילדים – זו אבירות של ממש! לא מפתיע שהקש ששבר את גבך היה רצח של ילד חף מפשע בעונה החמישית. וולטר אפילו לא מצמץ כשאייד אותו בחבית.

עכשיו אנחנו רגע לפני העונה האחרונה. את הכסף שלך קיבלת, למרות שאנחנו יודעים שבשלב זה כבר לא אכפת לך ממנו. וולטר שחרר אותך. אלוהים ומייק יודעים שזה לא מובן מאליו. אם זה היה תלוי בנו היינו מסיימים את העונה עכשיו, עם הידיעה שיצאת מהמשחק ואמונה שמכאן אתה הולך רק לפרוח. יש כזה דבר Break good? כי זה בדיוק מה שעברת. אבל גיליגן המנייק תכנן לנו עוד שבעה פרקים ועד כמה שידוע לנו אתה מככב בכולם.

וולטר בדרך למטה, את זה אנחנו יודעים. האנק קלט אותו. הוא אמנם בהמה אבל טיפש הוא לא. ובפעם הראשונה בסדרה הוא גם יותר חכם מוולט. האם וולט באמת ייפול? האם יש סיכוי שהוא יעשה את זה מבלי לגרור אותך איתו? אנחנו עדיין מייחלים שהסוף הטוב של הסדרה יהיה שלך, יו. אנחנו מוכנים לוותר על סקיילר בלי למצמץ. אפילו על וולטר ג'וניור אם צריך. אבל אם המערכה האחרונה תעמיד אותך מול וולטר, ובתור שני הגיבורים הראשיים של הסדרה כנראה שזה מה שיקרה, תהיה בטוח – אנחנו איתך.

כתיבת תגובה