Bring Sigur Rós to Israel

סיגור רוס בליסבון (14/2/13)

פורסם ביום חמישי, 21 בפברואר 2013

האמת שלא חשבתי שאכתוב פוסט על ההופעה של סיגור רוס. לא תכננתי ששניים מתוך ארבעה פוסטים בבלוג החדש יוקדשו ללהקה אחת, ובנוסף ישנו פרדוקס הביקורת התמידי שמלווה אותי בהופעות מהסוג הזה: איך אפשר לתעד במילים חוויה גדולה ממילים? אבל רצה הגורל וזו ההופעה המשמעותית ביותר שראיתי עד כה השנה, ומטרת הבלוג היא לתעד מחשבות על חוויות תרבותיות, אז דווקא ממנה להתעלם? ובכל זאת יש סיבה נוספת שאני כותב, נקרא לה אפילו אג'נדה. סיגור רוס צריכים להגיע לישראל, ואני לא רואה טעם להתקמצן במילים כל עוד יש בהן כדי לקדם את המטרה הזו.

בינתיים, עד שזה יקרה, מי שחפץ לראותם יאלץ לטוס לחו"ל. אחרי שפספסנו את הטור הקיצי שכלל בעיקר פסטיבלים, החלטנו עדי ואני לא לחזור על הטעות וברגע שפורסם סיבוב ההופעות החורפי קנינו מיד כרטיס. היעד הנבחר היה ליסבון. למה? לא ברור, אולי כדי לנצל את ההזדמנות ולטייל בארץ שלא היינו טסים אליה אם לא היה לנו תירוץ ממש טוב. אמנם ראיתי אותם על הבמה בעבר אבל במידה מסוימת זו הייתה הפעם הראשונה שלי. בהופעה בפריז מ-2004 הם היו חלק מאנסמבל גדול יותר והופיעו בסט חד פעמי שלא כלל חומרים שלהם. ב-2006 תפסתי אותם בפסטיבל רוסקילדה בהופעה מצוינת אבל בקונטקסט תמציתי יותר. בסיבוב הנוכחי זו הפעם הראשונה שאני רואה סט מלא שלהם כמו שהם רוצים שאראה ואשמע אותם. וללהקה שמקדישה חשיבות כה גדולה לשואו ולסאונד – כדאי לעשות את המאמץ ולהגיע להקשיב.

Campo Pequeno. זירה למלחמות שוורים

Campo Pequeno. זירה למלחמות שוורים

סיבוב ההופעות הנוכחי יוצא כחצי שנה אחרי אלבומם השישי והאמביינטי יחסית Valtari, ומסמן "חזרה לעניינים" עם שירים חדשים. אם הייתי יכול לבחור את סט חלומותיי הייתי שמח לראות בלייב את האלבומים Ágætis byrjun ו-() מבוצעים במלואם + להיטים נבחרים מהאלבומים האחרים. היות וזו בקשה קצת מופרכת (ומפרכת), בהתאם למגבלות המובנות אפשר לומר שהסטליסט שהם נתנו היה די מושלם. איזון מצוין בין רוב האלבומים בלי ויתור על להיטים שאין לוותר עליהם (Glósóli ו- Hoppípolla לקראת סוף הסט עצמו, Svefn-g-englar ו- Popplagið בהדרן. את הספוילר לשירים שיבוצעו הם סיפקו בעצמם באינסטגרם מיד אחרי ההופעה הראשונה בסיבוב). שאר הקטעים שנוגנו היו בחירות נאות, וחלקן מעניינות, מהאלבומים הישנים. בלטו בהעדרם השירים מהאלבום הלפני אחרון Með suð í eyrum við spilum endalaust, שנחשב לפופי ואולי ה"מסחרי" ביותר שלהם, ולפי הסט הנוכחי נראה שהם קצת מתכחשים אליו (רק Fljótavík הלא משמעותי נוגן מתוכו). בלט בנוכחותו הקטע היחיד מתוך Valtari, שהוא גם היחיד מהאלבום שראוי לביצוע לייב וללא ספק נכנס לפנתיאון של ההרכב והוא כמובן Varúð (או "ורוֹד" כפי שכינה אותו לאון פלדמן במצעד השירים השנתי של "הקצה", שם הגיע השיר למקום 24).
IMG_0816IMG_0819

אבל הכי מעניינים היו השירים החדשים. זו ממש לא אמירה של מה בכך. גם אני, כמו רבים, נהנה לשמוע את ה"להיטים". על אחת כמה וכמה כשאני חוצה יבשת בשביל לראות להקה, שסיכויים גבוהים שלא אראה יותר לעולם. אבל אם השירים החדשים מצליחים לרגש כמו השירים הישנים כנראה שהלהקה הזו עושה משהו טוב. יותר מזה, אם הלהקה בוחרת לסיים את הסט שלה עם שיר חדש (Brennisteinn), מתוך הבנה שיש בו את כל המרכיבים כדי להשאיר טעם של עוד לקראת ההדרן, כנראה שגם יש לה ביטחון שהיא עושה משהו טוב.

ארבעה שירים חדשים נוגנו סך הכל ואם אני לא טועה בכולם קם הפסנתרן המלווה מכיסאו ועלה על עמדת פרקשן. המעבר הזה, בין הסאונד הקלאסי לסאונד יותר אינדסטריאלי כנראה מסמן את שינוי הכיוון שהאלבום הבא שלהם מביא ואלו חדשות מצוינות. אם לשפוט רק על פי הצלילים (אין לי את הכלים לשפוט את הטקסטים) אז מדובר בהרכב שממש כמוני אחרי יום עבודה של שמונה שעות ישיבה מול מחשב – החליט שהוא מוכרח להזיז את עצמו (ובניגוד אלי הם גם עושים זאת).

סיגור רוס חושפים את Brennisteinn באיירווייבס 12':

אין כיום הרבה להקות פעילות בסדר הגודל שלה, שנמצאות בשיא כוחן ושיש להן פוטנציאל קהל דומה כמוה. אני משוכנע שיש להם גרעין קשה של מעריצים בארץ + קהל גדול שנחשף ואהב לפחות אחד או שניים מאלבומיהם הראשונים + קהל נוסף שיסתקרן וישמח לתת צ'אנס לאחד ההרכבים המיוחדים והמצליחים הפועלים כיום בעולם. בפייסבוק פועלת תנועה קצת אובססיבית ששמה לה למטרה להביא את פרל ג'ם לישראל. אז הנה אני משווה עם מטרה משלי. סיגור רוס זו לא להקה בשביל עצומות באינטרנט ולכן הקמפיין שלי מתחיל ומסתיים כאן. לחום התל אביבי לא יזיק משב רוח מרענן של קור איסלנדי, ולפי ההופעה הנוכחית שלהם – סיגור רוס סוערים מתמיד.

IMG_0824

*** כשיצא Valtari ערכנו עדי ואני ספיישל מאסיבי של ארבע שעות בקול הקמפוס עם כל השירים האהובים,  כמה נדירים והרבה אינפורמציה. פנו לכם זמן (רצוי בלילה) והאזינו. חלק ראשון:


חלק שני:

11 תגובות על “Bring Sigur Rós to Israel”

 1. מאת mickrobi:

  כמה מרענן לקום על הבוקר ולדעת שיש עוד מעריץ נלהב לסיגור רוס. להביא אותם לארץ, ומהר.!

 2. מאת אלון:

  אוי, מה הייתי עושה כדי שיגיעו לארץ… פשוט גאוני מוזיקה.

 3. מאת עופר:

  בואו נעשה עם זה משהו –

  https://www.facebook.com/groups/172094559618474/

 4. מאת רנק:

  מאזין עכשיו לספיישל ונהנה מאוד.
  יש את זה:
  https://www.facebook.com/BringSigurRosToIsrael

 5. מאת אופיר:

  הם הלהקה הראשונה שהייתי נוסע לחול רק בשביל לראות אותם…
  אגב – מישהו יודע למה הקלידן המדהים שלהם נטש עכשיו? שנראה שהם חוזרים לאיזה מעמד של קאלט?? נראה שזה באמת תחילת הסוף… חבל עוד לא מיצינו… רחוק מיזה…

 6. מאת קרן:

  גם אני נסעתי לפריז לראות אותם בלייב בסוף פברואר והיה שווה כל רגע (ושקל..). הופעה בלתי נשכחת!!
  עכשיו אני מאוד רוצה לראות אותם שוב.
  מישהו יודע אם הסיבוב שלהם ממשיך אחרי נובמבר? באתר שלהם אין עוד תאריכים..

  • מאת ניר גורלי:

   אם באתר זה לא מפורסם אז קשה לי להאמין שמישהו כאן ידע :)
   אבל כל עוד הם לא הודיעו על פירוק או הכריזו על הפסקה, אין סיבה לחשוב שהם יפסיקו להופיע. לצורך העניין כשהם הכריזו על סיבוב הקיץ שנה שעברה התבאסתי שהפסדתי, ואז נחת אלי למייל סיבוב החורף, וככה נולד הפוסט הזה (יש יתרון ברשימות תפוצה)

 7. מאת שני:

  מישהו מתכוון לנסוע להופעה באירופה???? נשארו כמה הופעות עד סוף נובמבר.. אני מחפשת שותפים להגשמת חלום… לארץ אני לא בטוחה שיגיעו אי פעם…

  והאמת שקשה למצוא חובבי sigur ros בקהל הישראלי

כתיבת תגובה